Kvalitet koji podnosi toplinu
Tehnologija zavarivanja pokriva vrlo širok raspon postupaka. Standard DIN EN 4063 definira više od 100 različitih metoda zavarivanja. Tako je i raspon plinova i primjena koje vam Messer nudi u ovom području prikladno raznolik.
Zaštitni plinovi za zavarivanje obično se koriste u procesima s oxyfuel procesima, koji koriste mješavinu pogonskog plina i zraka ili, po mogućnosti, mješavinu pogonskog plina i kisika. Zaštitni plinovi za zavarivanje također su neophodni za elektrolučno zavarivanje, pri čemu potrebna toplinska energija za proces nastaje iz lukova. Isto se odnosi i na TIG i MIG zavarivanje, gdje danas plinske smjese dominiraju tržištem. Ove smjese imaju niz mogućih komponenti, uključujući argon i CO2, kao i kisik, helijum, vodik i dušik.
Dvokomponentne plinske mješavine
Veliki izbor ovih standardizovanih plinskih mješavina je sada dostupan za spomenute primjene. Messer prodaje svoj raspon zaštitnih plinova za zavarivanje u jasno strukturiranom sustavu korištenjem standardizovanih naziva po skupinama koji se temelje na materijalima koji se obrađuju:
Ferroline - zaštitni plinovi za obične i niskolegirane
Inoxline - zaštitni plinovi za visoko legirane čelike i legure na bazi Ni
Aluline - zaštitni plinovi za aluminij i obojene metale
Kao proizvođač industrijskih plinova ne bavimo se samo onim procesima koji uključuju upotrebu industrijskih plinova, već i procesima u kojima bi se plinovi mogli primjenjivati. Messerova savjetodavna služba za primjenu zaštitnih plinova za zavarivanje rado će vam ukazati na to koji je zaštitni plin pravi u vašoj primjeni - u osobnom savjetovanju i demonstracijama na licu mjesta.
Sigurosno-tehnički list možete preuzeti klikom na ikonu na dnu stranice.
Ovi se postupci mogu podijeliti u sljedeće proizvodne procese:
Rezanje / spajanje / premazivanje
Trokomponentne mješavine za zavarivanje - trostruka ušteda
Nove mješavine zaštitnih plinova za zavarivanje omogućavaju, kod bilo kojeg načina zavarivanja i bilo kojeg materijala, visokokvalitetni nivo zavarenja. Povećanje kvalitete ne samo da dopušta veću brzinu zavarivanja, nego značajno smanjuje i vrijeme naknadne obrade, čime su i ukupni troškovi osjetno smanjeni.
Vi štedite:
- vrijeme - do 20 % brže zavarivanje
- rad - do 90 % manje dorade, viši kvalitet varenja
- novac - kroz značajno smanjenje troškova proizvodnje